Pielgrzymka Podlasie – Litwa 6 dni

DZIEŃ 1 ŚWIĘTA LIPKA – WILNO

Zbiórka uczestników i podstawienie autokaru przed Parafią we wczesnych godzinach porannych. Przejazd do Świętej Lipki, gdzie zobaczymy sławne sanktuarium Maryjne, a także obiekt zabytkowy niezwykłej wartości, zaliczany do najwspanialszych okazów późnego baroku w Polsce. Kompleks pielgrzymkowy w Świętej Lipce, znakomicie wkomponowany w mazurski pejzaż, uważany jest za jeden z najpiękniejszych w Europie. Prezentacja organów świętolipskich - wysłuchanie krótkiego koncertu. Przejazd do hotelu w Wilnie, obiadokolacja i nocleg.

Alternatywnie zamiast Świętej Lipki:

WILCZY SZANIEC

Przejazd do Gierłoży na poznanie tajemnic jednego z najsłynniejszych obiektów II Wojny Światowej – kętrzyńskiej kwatery Hitlera nazwanej "Wilczym szańcem" - "Die Wolfschanze". Przez teren szańca przejdziemy oznakowaną trasą oglądając bunkry i schrony.

DZIEŃ 2 WILNO
Śniadanie, po którym zwiedzanie Wilna z przewodnikiem miejscowym, m.in.: Ostra Brama- najważniejsze sanktuarium Litwy z cudownym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, cerkiew św. Ducha, Klasztor Bazylianów, plac Ratuszowy, kościół Miłosierdzia Bożego z obrazem Kazimierowskiego „Jezus Miłosierny” namalowanym wg wskazówek s. Faustyny, Uniwersytet Wileński z dziedzińcami i kościołem Św. Janów, plac Katedralny, Katedra, pomnik Mickiewicza. Powrót na obiadokolację i nocleg do hotelu we Wilnie.

DZIEŃ 3 WILNO – TROKI – KOWNO

Śniadanie, po którym kontynuacja zwiedzania Wilna: unikalnie zdobiony 2 tys. rzeźb kościół Piotra i Pawła, cmentarz sławnych Polaków na Rossie. Przejazd do Trok, degustacja karaimskich "kybynów", spacer nad jeziorem Galwe do „małego Malborka”, czyli gotyckiego zamku Witolda.

Następnie przejazd do Kowna na zwiedzanie miasta - spacer po dobrze zachowanej Starówce z wieloma zabytkami, jak katedra, gotycki Dom Perkuna, Kościół Witolda Wielkiego, Ratusz Miejski zwany „Białym Łabędziem“. Przejazd do hotelu w ok. Kowna na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4 SZAWLE – GÓRA KRZYŻY – POŻAJŚCIE

Śniadanie, po którym przejazd do miejscowości Szawle, gdzie wejdziemy na Górę Krzyży - jeden z najbardziej znanych symboli katolickich Litwy, przyciągający rzesze pielgrzymów z całego świata. Ludzie stawiają tutaj krzyże prosząc o łaski lub w podziękowaniu. Na wzgórzu można oglądać najprzeróżniejsze krzyże: od najbardziej wyrazistych kompozycji rzeźbiarskich i ozdobionych koronkami z drewna do surowo ascetycznych krzyży; jedne sięgają 3-4 m, inne są wzrostu człowieka (takich ostatnio naliczono ponad 20 tys.), a ilość malutkich krzyżyków, które turyści pozostawiają w nadziei na spełnienie swoich marzeń, jest niezliczona. W 1993 r. Jan Paweł II na Górze Krzyży modlił się, sprawował mszę św. i przemawiał do tłumu zgromadzonych wiernych. Przy różnych okazjach wspominał potem o Górze Krzyży jako o szczególnym, niepowtarzalnym miejscu świętym, do którego warto pielgrzymować z najdalszych krajów świata. Tamtego dnia papież powiedział: „Bóg umiłował świat w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym. Krzyż jest znakiem tej miłości. Krzyż jest znakiem życia wiecznego w Bogu”. Przejazd do Pożajścia na zwiedzanie największego na Litwie, zabytkowego klasztoru kamedułów, pięknie położonego nad sztucznym jeziorem zwanym “Morzem Kowieńskim”. Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 5 AUGUSTÓW – REJS SZLAKIEM PAPIESKIM – STUDZIENICZNA – WIGRY

Śniadanie, przejazd do Augustowa, skąd popłyniemy w rejs Szlakiem Papieskim. Statek wypływa z Portu Żeglugi Augustowskiej, płynie rzeką Nettą mijając położone po obu stronach rzeki bulwary, następnie wpływa na jezioro Necko. Z jeziora statek wpływa na Rzeczkę Klonownicę (tzw. Cichą Rzeczkę), najkrótszą żeglowną rzekę w Polsce, skąd przedostaje się na jezioro Białe (tak nazwane z powodu niezliczonej ilości białego ptactwa wodnego osiadłego na brzegach i unoszącego się nad taflą jeziora). Jezioro Białe łączy się z jeziorem Studzienicznym śluzą Przewięź. Następnie statek zawija do miejscowości Studzieniczna, malowniczo położonej na półwyspie, miejsca kultu religijnego z wieloma zabytkami sakralnymi. Zobaczymy zabytkowy kościół drewniany ze zdobieniami z poroża dzikich zwierząt, a także kaplicę Najświętszej Marii Panny. Sanktuarium w 1999 roku odwiedził papież Jan Paweł II płynąc statkiem właśnie opisaną trasą. To wydarzenie wiernie upamiętnia pomnik Polskiego Papieża. Przejazd do miejscowości Wigry na zwiedzanie zespołu pokamedulskiego, niezwykle pięknie położonego na wcinającym się w jezioro półwyspie wigierskim. Zobaczymy dobrze zrekonstruowany obiekt klasztorny: eremy, kaplicę kanclerską, dom królewski, wieżę zegarową, z której rozpościera się widok na jezioro Wigry i całą okolicę, a przede wszystkim barokowy kościół. W obiekcie znajdują się apartamenty papieskie, w których przebywał św. Jan Paweł II w 1999 roku oraz krypty – miejsce pochówku Kamedułów. Przejazd na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 6 SOKÓŁKA – SUPRAŚL - BIAŁYSTOK

Po śniadaniu przejazd do Sokółki, miejsca cudu eucharystycznego. Nawiedzenie kościoła Św. Antoniego Padewskiego, gdzie 05.10.11 uroczyście umieszczono do publicznej adoracji relikwiarz z Cząstką Ciała Pańskiego. Następnie przejazd do Supraśla na zwiedzanie Monasteru, czyli gotyckiej cerkwi p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, która majestatycznie góruje nad całym miasteczkiem. Największy zachwyt w świątyni wywołuje ogromny, pozłacany żyrandol ozdobiony ikonami. Przejazd do Białegostoku, do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, gdzie pomodlimy się przy relikwiach św. s. Faustyny i bł. ks. Michała Sopoćki i zobaczymy najsłynniejszy zabytek miasta - Zespół Pałacowo – Parkowy Branickich, którego barokowe ogrody słyną jako jedne z najpiękniejszych w Polsce. Po zwiedzaniu wyjazd w drogę powrotną, po drodze pożegnalny obiad. Powrót na miejsce zbiórki po północy.

Termin: 12.10 – 17.10.2021

Cena pielgrzymki dla grupy:

40 - 45 os.

46 i więcej os.

1590 zł

1540 zł

Cena zawiera:

  • Transfery komfortowym klimatyzowanym autokarem

  • Zakwaterowanie: 5 noclegów w hotelach *** pok. 2,3 osobowe z łazienkami

  • Wyżywienie: 5 śniadań, 5 obiadokolacji, 1 obiad

  • Opiekę i informację turystyczną pilota

  • Ubezpieczenie – w Polsce NNW do 5000 zł, na Litwie: KL z wliczoną opcją chorób przewlekłych do 10 000 EUR, NNW do 2000 EUR, bagaż podróżny do 200 EUR. Obowiązują warunki ubezpieczenia Axa „Kontynenty”.

Cena nie obejmuje: biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, opłat za miejscowych przewodników, opłaty klimatycznej, degustacji karaimskich kybynów, rejsu szlakiem papieskim itp. (na ten cel należy posiadać ok. 45 EUR + 100 zł ); napojów do obiadów i obiadokolacji, ubezpieczenia od ryzyka kosztów rezygnacji, na życzenie istnieje możliwość ubezpieczenia od kosztów rezygnacji za dodatkową opłatą (5 % ceny wyjazdu); chęć ubezpieczenia należy zgłosić najpóźniej w ciągu 5 dni od wpłaty zaliczki.

Uwagi:

  • na życzenie możliwy pok. 1-os. za dopłatą 700 zł.

  • program jest ramowy i może ulec drobnym zmianom w kolejności odwiedzanych miejsc.

Pielgrzymka Podlasie – Litwa 6 dni

Przejdź do góry strony