Najbliższe wydarzenia 21.12.2020

 
25 grudnia - Uroczystość Narodzenia Pańskiego
 
  Pobierz obrazki  
W Boże Narodzenie – drugie co do ważności święto w liturgii chrześcijańskiej – Kościół wspomina prawdę, że Bóg stał się człowiekiem. Jednorodzony i odwieczny Syn Boży przyjął ludzką naturę, aby w niej dokonać zbawienia ludzi.
Uroczystość Bożego Narodzenia wywodzi swój początek z Jerozolimy. Patriarcha udawał się z Jerozolimy w procesji do Betlejem i tam w Grocie Narodzenia odprawiał w nocy Mszę św., którą później nazwano "Pasterką" w nawiązaniu do opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon Chrystusowi. 
 
 
27 grudnia - Niedziela Świętej Rodziny
 
  Pobierz obrazki  
W pierwszą niedzielę po Bożym Narodzeniu Kościół katolicki obchodzi niedzielę Świętej Rodziny.

Święto to zaczęto obchodzić w różnych krajach począwszy od XVIII wieku a zatwierdził je papież Leon XIII. Natomiast decyzją papieża Benedykta XV zaczęto je obchodzić w całym Kościele.
 
 
Święta z Papieżem Franciszkiem
 
  Pobierz obrazki  
W Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia papież Franciszek będzie przewodniczył Pasterce, odprawianej o godz. 19.30 w Bazylice Watykańskiej - w dzień Bożego Narodzenia.

25 grudnia w południe Ojciec Święty udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi mieszkańcom Rzymu i całego świata. 

31 grudnia, na zakończenie roku kalendarzowego, Ojciec Święty będzie przewodniczył nieszporom, które zostaną odprawione w Bazylice Watykańskiej 31 grudnia o godz. 17.00. Podczas tego nabożeństwa zostanie też odśpiewane dziękczynne 'Te Deum' za łaski otrzymane w mijającym roku.

1 stycznia 2021 r. w Bazylice św. Piotra, w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, kiedy obchodzony będzie 54. Światowy Dzień Pokoju, papież odprawi Mszę św. o godz. 10.00.

6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, zwaną świętem Trzech Króli, o godz. 10.00 Ojciec Święty Franciszek będzie przewodniczył celebracji eucharystycznej w Bazylice św. Piotra.

Z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa, wszystkie uroczystości będą się odbywały z bardzo ograniczonym udziałem wiernych obecnych w Bazylice Watykańskiej. Wzorem poprzednich będą one jednak transmitowane na kanale Youtube Vatican Media.
 
 
26 grudnia - Posłanie Kolędników Misyjnych
 
  Pobierz obrazki  
Każdego roku wiele dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego podejmuje wysiłek kolędowania.

Tegoroczny projekt Kolędników Misyjnych przeznaczony jest dla najmłodszych Maasajów. To dzieci półkoczowniczego ludu afrykańskich wojowników, które od najmłodszych lat potrafią zajmować się zwierzętami i zbieraniem miodu, ale bardzo często nie umieją czytać i pisać. Nie są też objęte żadną opieką lekarską. Więcej

W związku z tym, że tradycyjne kolędowanie w domach nie będzie tym razem możliwe. prowadzona jest zbiórka na portalu www.katolikwspiera.pl 

 
 
 
 
 
Ponadto:
 
 
28 grudnia - Święto Młodzianków - Dzień dziękczynienia za dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

28 grudnia - Msza i modlitwa w Archikatedrze Warszawskiej o owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. O godz. 19:00 Mszy św. będzie przewodniczył ks. dr Mirosław Nowak, dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej oraz wygłosi homilię na temat "Prymas Wyszyński a kultura". Więcej>>

31 grudnia/1 stycznia - Zakończenie Roku na Jasnej Górze - Czuwanie Pieszej Pielgrzymki Warszawskiej


 
 
 
Więcej:
 
 
 
 
 
 
 
 
Najbliższe imieniny i rocznice Księży Biskupów:
 
 
Imieniny:

24 grudnia - imieniny obchodzą: bp Adam Bab, bp Adam Bałabuch, bp Adam Dyczkowski, bp Adam Lepa, bp Adam Odzimek, abp Adam Szal, bp Adam Wodarczyk

26 grudnia - imieniny  obchodzi abp Eugeniusz Popowicz

27 grudnia - imieniny obchodzą: bp Jan Wątroba, bp Jan Kopiec, bp Jan Piotrowski, bp Jan Szkodoń


Rocznice:


21 grudnia - rocznica święceń kapłańskich bp. Damiana Zimonia, rocznica sakry biskupiej  abp. Eugeniusza Popowicza

22 grudnia - rocznica urodzin bp. Wiesława Lechowicza, rocznica sakry biskupiej bp. Krzysztofa Wętkowskiego

23 grudnia - rocznica sakry biskupiej abp. Adama Szala

26 grudnia
- rocznica sakry biskupiej bp. Pawła Sochy
Najbliższe wydarzenia 21.12.2020

Przejdź do góry strony