Ogłoszenia duszpasterskie

XI Niedziela Zwykła 14.06.2026 r.

ZAMAWIANIE INTENCJI MSZALNYCH
Można zamawiać intencje mszalne w biurze parafialnym w poniedziałek, środę i piątek od godz. 9:30 do 11:30 oraz 16:00 - 17:30.
Można również zamawiać za pomocą parafialnej strony internetowej www.korona.lebork.pl 

 

  1. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy swoją pomocą przyczynili się do organizacji uroczystości Bożego Ciała, budującym ołtarze, służbie liturgicznej, dziewczynkom sypiącym kwiatki, niosącym feretrony i chorągwie podczas procesji i oktawy, za wszelkie zaangażowanie składamy serdeczne Bóg zapłać. 
     
  2. W naszej wspólnocie gościmy dziś wolontariuszkę misyjną Annę Jagiełło, która przygotowuje się na misje na wybrzeżu Kości Słoniowej. Zapraszamy do wsparcia młodej wolontariuszki.
     
  3. Dziękujemy obecnemu dzisiaj z nami ks. Markowi Boguszowi, za przyjęcie zaproszenia i wygłoszone do nas Słowo Boże.
     
  4. Spowiedź w kościele codziennie od godz. 17:00 do 18:00.
     
  5. Nabożeństwo czerwcowe bezpośrednio po Mszy świętej o godz. 9:00 i 18:00.
     
  6. Spotkanie Odnowy w Duchu Świętym w czwartek po wieczornej Mszy św., w Domu Fatimskim.
     
  7. Za tydzień w niedzielę 21 czerwca o godz. 12.30 z Placu Pokoju wyrusza Marsz dla Życia i Rodziny. Rozpoczęcie Mszą św. w Sanktuarium św. Jakuba. Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, by świętować najważniejsze wartości w naszym życiu.
     
  8. 28 lipca wyrusza z Lęborka na Jasną Górę piesza pielgrzymka, już dziś zapraszamy na maryjny szlak, by podjąć trud pielgrzymowania. 
     

ks. Wojciech Klawikowski

 

KOMUNIKAT BISKUPA PELPLIŃSKIEGO RYSZARDA KASYNY

do duchowieństwa i wiernych w związku z nominacją

ks. kan. dr. Przemysława Szulca na biskupa pomocniczego diecezji pelplińskiej

Drodzy Bracia i Siostry,

Umiłowani Bracia Kapłani,

„Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi” (Mt 11, 25). Tymi słowami Chrystusa pragnę dziś wraz z całym Kościołem Pelplińskim wyśpiewać Bogu dziękczynienie. Ojciec Święty Leon XIV, przychylając się do mojej prośby skierowanej do Stolicy Apostolskiej, mianował biskupem pomocniczym naszej diecezji ks. kan. dr. Przemysława Szulca — kapłana naszej diecezji, dotychczasowego proboszcza parafii pw. św. Wawrzyńca w Przysiersku oraz dyrektora Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. dra Bernarda Sychty w Świeciu — przydzielając mu stolicę tytularną Cufruta. Nominację ogłosiła Nuncjatura Apostolska w Polsce 11 czerwca 2026 r. Ta radosna wiadomość dociera do nas w roku szczególnym, w którym dziękujemy Bożej Opatrzności za 750 lat obecności cystersów na pelplińskiej ziemi.

Trwając w tym duchu wdzięczności, dzisiaj z głębi serca dziękuję najpierw Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu, który nieustannie troszczy się o swój Kościół i posyła mu pasterzy według swego Serca (por. Jr 3, 15). Ojcu Świętemu Leonowi XIV wyrażam synowską wdzięczność za ten dar dla Kościoła Pelplińskiego — za to, że w swojej pasterskiej trosce dał naszej diecezjalnej wspólnocie nowego współpracownika w posłudze biskupiej. Samemu Biskupowi Nominatowi dziękuję, że w duchu wiary i posłuszeństwa przyjął wolę Następcy Świętego Piotra. Modlitwą otoczmy również jego Rodziców oraz Brata wraz z Rodziną.

Biskup Nominat urodził się 2 czerwca 1978 roku w Chojnicach. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliana Rydzkowskiego oraz Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Romualda Traugutta w Chojnicach złożył egzamin maturalny i wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2003 roku w katedrze pelplińskiej z rąk biskupa Jana Bernarda Szlagi. W latach 2003–2009 był wikariuszem parafii św. Józefa w Tczewie oraz diecezjalnym moderatorem Ruchu Światło-Życie. W latach 2006–2012 odbył studia specjalistyczne w Instytucie Pastoralno-Liturgicznym Wydziału Teologicznego KUL, uwieńczone doktoratem z teologii. Ukończył ponadto studia podyplomowe z zakresu zarządzania oświatą, psychologii biznesu i zarządzania, zarządzania finansami przedsiębiorstw, a także edukacji, rewalidacji i wspomagania osób z autyzmem i zespołem Aspergera.

 W latach 2009–2016 pracował duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Świeciu.

Od 2009 roku związany jest z Katolicką Szkołą Podstawową im. ks. dra Bernarda Sychty oraz Katolickim Przedszkolem „Aniołowo” w Świeciu, w których pełnił funkcję dyrektora.

Od 2016 roku był proboszczem parafii św. Wawrzyńca w Przysiersku.

Biskup Nominat za swoje zawołanie obrał słowa „Gratia et missio” — „Łaska i misja”. Streszcza się w nich cała tajemnica powołania: wszystko jest najpierw łaską, niezasłużonym darem Boga, a zarazem każdy dar staje się zadaniem — posłaniem do braci i sióstr. Jak Apostoł Paweł, który wyznał: „za łaską Boga jestem tym, czym jestem” (1 Kor 15, 10), i zaraz dodał, że łaska ta nie okazała się w nim daremna. Życzę Biskupowi Przemysławowi, aby całą swoją posługę oparł na darmowej miłości Boga i z niej czerpał apostolską gorliwość.

Z radością zapraszam wszystkich Diecezjan — kapłanów, diakonów, osoby życia konsekrowanego, kleryków oraz wiernych świeckich — na święcenia biskupie, które odbędą się w sobotę 27 czerwca 2026 r., w uroczystość Matki Bożej Nieustającej Pomocy, o godz. 11.00 w bazylice katedralnej w Pelplinie. Biskup Nominat poprosił, aby z tej okazji nie wręczać mu kwiatów. Przed Mszą Świętą będzie można złożyć ofiarę do puszek, przeznaczoną na dzieła prowadzone przez naszych misjonarzy.

Bracia i Siostry, już dziś proszę Was wszystkich o dar modlitwy w intencji Biskupa Nominata. Niech wspierają go wspólnoty parafialne, rodziny, chorzy ofiarujący swoje cierpienia, a także wspólnoty zakonne naszej diecezji. Polecam go wstawiennictwu Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Wawrzyńca, patronów diecezji pelplińskiej.

Na czas przygotowania do tej uroczystości oraz radosnego dziękczynienia za dar nowego Biskupa wszystkim z serca błogosławię: w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego.

† Ryszard Kasyna

Biskup Pelpliński