Życie kościoła w Polsce - źródło KEP

W Boże Narodzenie – drugie co do ważności święto w liturgii chrześcijańskiej – Kościół wspomina prawdę, że Bóg stał się człowiekiem. Jednorodzony i odwieczny Syn Boży przyjął ludzką naturę, aby w niej dokonać zbawienia ludzi.

Biskup nominat Jacek Grzybowski przyjmie święcenia biskupie w katedrze warszawsko-praskiej 19 grudnia 2020 roku.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia bp Romuald Kamiński zaprasza do wspólnej modlitwy w intencji chorych, pracowników placówek leczniczych i ich bliskich

24 listopada przypada Ogólnoświatowy dzień pamięci ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie.

„Z Janem Pawłem II i kard. Stefanem Wyszyńskim – stawanie przed Bogiem i Jego dworem” to temat rozpoczynających się dziś rekolekcji Episkopatu Polski.

Narodowa Nowenna Jasnogórska o pokój i jedność trwa na Jasnej Górze. Do udziału w dziewięciodniowej modlitwie, która zakończy się 11 listopada, w 102. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, zaproszeni są wszyscy Polacy.

W związku z trwającą epidemią przypominamy Apel Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego o przestrzegania obowiązujących zasad sanitarnych i modlitwę w łączności duchowej

 

Transmisja z gali ogłoszenia laureata tegorocznej Nagrody Dziennikarskiej ŚLAD im. bp. Jana Chrapka będzie dostępna na stronie nagrodaslad.pl oraz w wydarzeniu FB. 
 

Na całym świecie 15 października jest obchodzony Dzień Dziecka Utraconego. To dzień szczególnej pamięci o dzieciach zmarłych przed narodzinami i o ich rodzinach

1 października, we wspomnienie św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki misji, rozpoczyna się kolejna edycja programu stypendialnego Papieskich Dzieł Misyjnych – Adoptuj Misyjnych Seminarzystów

O dostrzeżenie w przesiedleńcach wewnętrznych Jezusa zmuszonego do ucieczki zaapelował Ojciec Święty w orędziu na obchodzony w roku bieżącym 27 września po raz 106 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

Ze względu na trwającą epidemię a także w oparciu o konsultację z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Świdnicy uroczystość Ingresu biskupa świdnickiego do katedry odbędzie się w ograniczonej formie.

W najbliższy czwartek, 3 września, w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polki w Warszawie zostanie zaprezentowany polski tekst Dyrektorium o Katechizacji

Główne uroczystości Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej rozpoczną się 26 sierpnia o godz. 11.00 z udziałem Episkopatu Polski. To jedno z najważniejszych świąt w Sanktuarium na Jasnej Górze

15 sierpnia - w dniu 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki odprawi Mszę Świętą na terenie Cmentarza Bohaterów 1920 roku w Ossowie.

27 lipca 1920 r. polscy biskupi w obliczu bolszewickiego zagrożenia dokonali na Jasnej Górze Aktu poświęcenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Trzy tygodnie później, 15 sierpnia 1920 r., miała miejsce zwycięska bitwa warszawska zwana „cudem nad Wisłą”

Od 19 do 26 lipca Kościół w Polsce będzie obchodził XXI Tydzień św. Krzysztofa. To okazja do modlitwy za kierowców i podróżujących oraz pomocy w zakupie środków transportu na potrzeby misji.

Święcenia biskupie Arcybiskupa Nominata Henryka Jagodzińskiego, mianowanego przez papieża Franciszka 3 maja 2020 r. Nuncjuszem Apostolskim w Ghanie, odbędą się w sobotę, 18 lipca 2020 r. o godz. 11.00 w Bazylice Katedralnej w Kielcach..

Święcenia biskupie ks. dr. Adama Baba, mianowanego 22 maja br. biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej, odbędą się w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca,

Poniedziałek, 15 czerwca, to dalszy ciąg dziękczynienia za życie św. Jana Pawła II. O godz. 10.00 w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach rozpocznie się Msza św. kończąca obchody 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim.

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Od 2018  – zgodnie z decyzją papieża Franciszka – jest to wspomnienie obowiązkowe obchodzone w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim.

 

28 maja - Msza, prelekcja i modlitwa o owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ten wielki święty wniósł nieoceniony wkład w historię naszego kraju, Europy, świata oraz w historię Kościoła powszechnego.

Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do Przewodniczących Episkopatów całego świata prośbę, aby czwartek 14 maja br. uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa

Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. W tym roku pod hasłem "Wielka Tajemnica Wiary". 

Niedziela Biblijna rozpoczęła 12. Tydzień Biblijny, który potrwa do 2 maja. Jego hasłem są słowa: "Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego".

19-25 kwietnia - Tydzień Miłosierdzia Bożego

 

W Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia o godz. 11.00 – Msza św. z Sanktuarium na Jasnej Górze w TVP1 oraz na kanale YouTube Jasnej Góry.

Triduum Paschalne jest najważniejszą częścią roku liturgicznego. Podczas kolejnych dni wspominamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

2 kwietnia - 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

„Musicie być mocni mocą miłości" - to hasło tegorocznego czuwania w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Ze względu na epidemię odbędzie się ono w Internecie

 

 

25 i 27 marca - Wspólna modlitwa z Ojcem Świętym Franciszkiem

Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa pandemią modlitwy, współczucia, czułości – powiedział Ojciec Święty Franciszek

k

Biskupi w rozporządzeniu Rady Stałej KEP zachęcili osoby, które w czasie pandemii nie uczestniczą w Mszach św., do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W czwartek, 12 marca, rozpoczną się dwudniowe obrady 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Będą one miały miejsce w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczynają dziś okres Wielkiego Postu, która potrwa 7 tygodni. Abp Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski zachęca kapłanów i wiernych do modlitwy, aktywnego udziału w nabożeństwach wielkopostnych oraz do dobroczynności

Nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będzie obchodom najbliższego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który potrwa od 23 do 29 lutego.

Abp Henryk Hoser 20 lutego o godz. 16.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbierze Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019.

Kościół chce być coraz bardziej i lepiej “gospodą“ Dobrego Samarytanina, którym jest Chrystus (por. Łk 10, 34) – napisał Ojciec Święty Franciszek w orędziu na XXVIII Światowy Dzień Chorego.

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie rusza cykl debat poświęconych osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego

Modlitwy międzyreligijne i ekumeniczne na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau będą jednym z kulminacyjnych momentów obchodów 75. rocznicy jego wyzwolenia.

Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2020 odbędzie się w czwartek, 23 stycznia, o godz. 18:00 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie, pl. Małachowskiego 1. Kazanie wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego

Po raz 18. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie spotkają się przedstawiciele ponad 40 miast i miejscowości papieskich. Miasta papieskie to miejscowości, które w czasie swoich pielgrzymek do Polski odwiedził św. Jan Paweł II.

W sobotę, 28 grudnia, we Wrocławiu rozpoczęło się 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé.

W wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się rodzinny koncert kolęd z Jasnej Góry w wykonaniu plejady polskich gwiazd

18 grudnia przypada 90. rocznica urodzin zmarłego w 2013 roku kard. Józefa Glempa, prymasa Polski.

W piątek 13 grudnia przypada 38. rocznica stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy Dzień modlitw za ofiary tego czasu.

Posiedzenie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w Bratysławie z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Wiceprzewodniczącego CCEE.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja, dzięki której Polacy mogą pomóc potrzebującym wsparcia dzieciom.

8-9 października - 384. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Mottem rozpoczętego w niedzielę, 15 września, IX Tygodnia Wychowania są słowa skierowane do Jezusa przez Jego przyszłych uczniów: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?”

Tegoroczne Zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych odbędzie się od 10 do 11 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Kończy się Wasza letnia, wakacyjna przygoda, a zaczyna rok przygody z nauką i szkołą. Kolejny rok szkolny niech będzie dla Was drodzy uczniowie, wędrówką przez fascynujący świat ludzkiej myśli - życzenia abp Stanisława Gądeckiego

Głównym punktem uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej będzie Msza Święta 26 sierpnia o godz. 11.00 z udziałem Episkopatu Polski. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Od 6 sierpnia do 22 sierpnia 2019 r. w Niepokalanowie trwa Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi.

Trwa sezon pielgrzymkowy oraz akcja #PolskaPielgrzymuje w serwisach społecznościowych. Jak co roku do pielgrzymów fizycznych dołączają też pielgrzymi duchowi

 Alkohol w Polsce  jest na wyciągnięcie ręki i pogłębia proces degradacji społecznej – napisał bp Tadeusz Bronakowski

17 lipca o godz. 11.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się konferencja prasowa na temat inicjatywy "Polska pod Krzyżem".

W dniach od 7 do 16 lipca oraz 20 i 21 lipca 2019 r. będą odbywać się w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej uroczystości odpustowe pod hasłem: “Przy Maryi w mocy Ducha Świętego”.

Konferencja o historycznej roli św. Jana Pawła II dla odzyskania wolności przez narody Europy środkowo-wschodniej oraz aksjologicznych fundamentach, na jakich opierać się winna demokracja

W środę 22 maja w Warszawie odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, których głównym tematem będzie omówienie dalszych działań Kościoła w Polsce ws. ochrony nieletnich.

O. Jan Góra zawsze wołał spod Ryby „kocham Was” i dla młodych ludzi było to bardzo ważne doświadczenie – powiedział o. Wojciech Prus, duszpasterz Wspólnoty LEDNICA 2000, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 14 maja w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przed tegorocznym XXIII Spotkaniem Młodych na Polach Lednickich

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczął się  Tydzień Modlitw o Powołania. W polskich diecezjach i parafiach organizowane są w tym czasie spotkania modlitewne w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego, a także dyskusje i konferencje poświęcone tematowi powołania.

Niedzielą Palmową rozpoczął się Wielki Tydzień. To czas bezpośredniego przygotowania do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania.

Modlitewne czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie i uroczystości pod Oknem Papieskim w Krakowie to niektóre z obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II.

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. Jego celem jest budzenie wrażli­wości na sens i wartość ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

24 marca jest obchodzony jako Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników.

12-14 marca - 382. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Pod hasłem „Młodzi trzeźwi i wolni” od 3 do 9 marca trwa 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, w Kościele powszechnym już po raz 27. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

We wtorek 5 lutego o godz. 10:00 w Katedrze Polowej zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. dziękczynna w 100. rocznicę ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce.

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To dzień, kiedy w sposób szczególny zwracamy uwagę na świadków obecności Boga w świecie, jakimi są osoby konsekrowane.

Kościoły wschodnie, które posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, Boże Narodzenie obchodzą 7 stycznia.

Papież Franciszek apeluje do polityków o podjęcie konkretnych działań na rzecz pokoju w swoim orędziu na 52. Światowy Dzień Pokoju, który będzie obchodzony 1 stycznia 2019 roku

Ojciec Święty Franciszek obchodzi 17 grudnia 82. rocznicę urodzin. Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos

13 grudnia przypada 37. rocznica stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary tego czasu.

W związku ze szczytem klimatycznym w archidiecezji katowickiej zaplanowano ekologiczne konferencje i spotkania, a także nabożeństwa dla uczestników COP24.

Mszy św. o godzinie 9.00 z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada 2018 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz

W uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.

 

22 października br. przypada 70. rocznica śmierci Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.

Pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II inaugurującej Jego pontyfikat w 1978 roku, odbędą się obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Trwa XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów obradujące wokół tematu “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Konferencję Episkopatu Polski na Synodzie reprezentują: abp Stanisław Gądecki, abp Grzegorz Ryś oraz bp Marek Solarczyk i bp Marian Florczyk

 

Diecezja Płocka po raz pierwszy będzie gościła wszystkich polskich biskupów. W Płocku 25 i 26 września 2018 r. odbędzie się 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Św. Ojciec Pio szczególną troską modlitewną otaczał dusze czyśćcowe. Akcja "Z Maryją i Ojcem Pio Czyścimy Czyściec" (#CzyscimyCzysciec) polega na modlitwie w intencji tych właśnie dusz.

Blisko 60 prelegentów, 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty tematyczne, 10 Kościołów chrześcijańskich zaangażowanych w organizację – to kilka liczb streszczających XI Zjazd Gnieźnieński, który w dniach 21-23 września odbędzie się w Gnieźnie.

W niedzielę 9 września rozpocznie się VIII Tydzień Wychowania.

Uroczyste otwarcie Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – „Gwiazdy Niepokalanej” odbędzie się w sobotę 1 września 2018 r. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. To jedno z 12 międzynarodowych ośrodków modlitwy w intencji pokoju, które powstają na świecie.  

W ramach obchodzonego w dniach 22-29 lipca 19. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, 25 lipca, we wspomnienie św. Krzysztofa,  będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

Hasztag #PolskaPielgrzymuje połączył w ubiegłym roku miliony Polaków. To inicjatywa w mediach społecznościowych towarzysząca pielgrzymowaniu polegająca na oznaczaniu wpisów z pielgrzymek hasztagiem #PolskaPielgrzymuje

Synod o młodzieży, ochrona danych osobowych i program duszpasterski na lata 2019-2022 to tematy 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 7-9 czerwca w Janowie Podlaskim i Siedlcach.

XXII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się  pod hasłem „Jestem” 2 czerwca na Polach Lednickich. Tegoroczne spotkanie lednickie będzie związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W tym roku po raz pierwszy – zgodnie z decyzją papieża Franciszka – jest to wspomnienie obowiązkowe obchodzone w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim

W niedzielę 13 maja w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego żołnierze z jednostek całej Polski, zgromadzeni w katedrze polowej, poranną Mszą św. rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes.

 

W dniu uroczystości NMP Królowej Polski, 3 maja, na Jasnej Górze Mszy św. o godz. 11.00 z udziałem polskich biskupów będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powołania. Jak co roku do parafii trafiły przygotowane specjalnie na ten czas materiały duszpasterskie.

15-22 kwietnia – Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Dzień Świętości Życia przypada w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli 25 marca – dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Z uwagi na to, że żadna uroczystość nie może być obchodzona w Niedzielę Palmową, która w tym roku wypadała 25 marca, ani w Wielkim Tygodniu, ani też w Oktawie Wielkanocy, uroczystość Zwiastowania Pańskiego i tym samym Dzień Świętości życia są obchodzone 9 kwietnia

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. Jest to również święto patronalne Caritas. W Polsce uroczystości centralne tego dnia odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Czas Triduum Paschalnego i Wielkanocy to dobra okazja, by dzielić się przeżywaniem tych ważnych dla chrześcijan dni, za pomocą relacji z liturgii w mediach społecznościowych, a tym samym dawać świadectwo wiary – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W Wielki Czwartek przed południem kapłani poszczególnych diecezji gromadzą się w swych kościołach katedralnych, by uczestniczyć we Mszy Świętej Krzyżma sprawowanej przez swojego biskupa. W czasie Eucharystii zostają poświęcone oleje chorych, katechumenów i krzyżma, wykorzystywane w ciągu roku do udzielania sakramentów.

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz duszpasterstwo młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży będą głównymi tematami 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki weźmie udział w spotkaniu Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz w posiedzeniu czternastoosobowego gremium CCEE-CEC Joint Committee

We wtorek, 27 lutego o godz. 16.00, w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie nastąpi wręczenie Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2017

Migracja wolna od handlu ludźmi” - to temat IV Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi

29 stycznia - 1 lutego – Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich na Jasnej Górze

Nieprawdziwa jest informacja jakoby za zmianami redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” miała opowiadać się Nuncjatura Apostolska – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podczas spotkania prezentującego orędzie Ojca Świętego Franciszka poświęcone w tym roku fake newsom. Informację tę, wraz z prośbą o sprostowanie przekazał z upoważnienia metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

Świat potrzebował i potrzebuje ojca. Ojciec Pio stał się takim ojcem dla milionów ludzi – mówili uczestnicy spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego zainaugurowano polskie obchody 50. rocznicy śmierci o. Pio

23 stycznia - 5. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

Pod hasłem "Pokój! Pokój dalekim i bliskim" w Warszawie w dniach 16-21 stycznia odbędą się centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

„Módlmy się za migrantów i uchodźców, by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną własnych praw oraz szacunkiem wobec siebie i własnej kultury” – czytamy w specjalnym słowie delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Kostka” znaczy „więcej!” – podkreślają biskupi w liście pasterskim z okazji Roku Świętego Stanisława Kostki. Zachęcają, by był to czas, w którym będziemy od siebie więcej wymagać. List będzie odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 14 stycznia

6 stycznia (sobota) – Uroczystość Objawienia Pańskiego – Dzień modlitw w intencji misji – Ogólnopolska kolekta na Krajowy Fundusz Misyjny – Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – uroczyste zakończenie inicjatywy Kolędników Misyjnych


Synodu biskupów poświęcony młodzieży, obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dalszy rozwój duszpasterstwa rodzin oraz modlitwa o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – to główne wyzwania Kościoła w Polsce

Duch Święty jest w centrum dwuletniego programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce. W myśl słów „dar i zadanie” – w pierwszym roku chodzi o odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego, w drugim zaś, zwracamy szczególniejszą uwagę na pełnienie zadań, do których wzywa Duch Święty – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

19 XI - Obchody rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

O abp. Bronisławie Dąbrowskim jako emisariuszu Prymasa Tysiąclecia będą mówić uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej 7 listopada w Warszawie w roku 100-lecia urodzin wieloletniego Sekretarza Generalnego Episkopatu.

Żarliwie zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do poświęcenia 1 września czasu na modlitwę w intencji środowiska; Środowisko człowieka i środowisko naturalne ulegają zniszczeniu jednocześnie, a to zniszczenie planety jest ciężarem dla najbardziej bezbronnych jej mieszkańców – napisali papież

W czwartek 17 sierpnia rozpoczyna się nowenna przed głównymi uroczystościami Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rozważania nowennowe podczas Mszy św. o godz. 18.30 na szczycie jasnogórskim poprowadzi przez dziewięć kolejnych dni (od 17 do 25 sierpnia) bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Światowe Dni Młodzieży pokazały, że jedność ponad podziałami jest możliwa. Jest to niezwykła szansa, która zdarzyła się naszemu narodowi raz na tysiąc lat – podkreśla metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

 Udostępniamy do Państwa dyspozycji teksty wszystkich homilii i przemówień Ojca Świętego Franciszka wygłoszone podczas wizyty w Polsce między 27 a 31 lipca 2016 roku. Pod poniższym linkiem znajdą Państwo również odniesienia do galerii zdjęć ilustrujących to wydarzenie.

Tysiące zdjęć, materiałów wideo i relacji z pielgrzymek do miejsc świętych będzie można zobaczyć na Facebooku i na Twitterze. Jest to pierwsza akcja, która w jednym miejscu gromadzi relacje z całej Polski

24 VI -  Częstochowa: święcenia biskupie ks. prał. Andrzeja Przybylskiego

Msza św. z udzieleniem święceń biskupich rozpocznie się o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie w najbliższą sobotę. Głównym konsekratorem będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Przejdź do góry strony