Życie kościoła w Polsce - źródło KEP

Święcenia biskupie ks. dr. Adama Baba, mianowanego 22 maja br. biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej, odbędą się w Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca,

Poniedziałek, 15 czerwca, to dalszy ciąg dziękczynienia za życie św. Jana Pawła II. O godz. 10.00 w bazylice Ofiarowania NMP w Wadowicach rozpocznie się Msza św. kończąca obchody 100. rocznicy urodzin Papieża Polaka.

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Boże Ciało jest jednym z głównych świąt obchodzonych w Kościele katolickim.

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Od 2018  – zgodnie z decyzją papieża Franciszka – jest to wspomnienie obowiązkowe obchodzone w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim.

 

28 maja - Msza, prelekcja i modlitwa o owoce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia

W tym roku świętujemy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, który przyszedł na świat 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Ten wielki święty wniósł nieoceniony wkład w historię naszego kraju, Europy, świata oraz w historię Kościoła powszechnego.

Z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego skierowała do Przewodniczących Episkopatów całego świata prośbę, aby czwartek 14 maja br. uczynić dniem modlitwy, postu i dzieł miłosierdzia w intencji powstrzymania epidemii koronawirusa

Powołania do Kapłaństwa i Życia Konsekrowanego. W tym roku pod hasłem "Wielka Tajemnica Wiary". 

Niedziela Biblijna rozpoczęła 12. Tydzień Biblijny, który potrwa do 2 maja. Jego hasłem są słowa: "Kto we Mnie wierzy, będzie spożywał Chleb życia wiecznego".

19-25 kwietnia - Tydzień Miłosierdzia Bożego

 

W Poniedziałek Wielkanocny 13 kwietnia o godz. 11.00 – Msza św. z Sanktuarium na Jasnej Górze w TVP1 oraz na kanale YouTube Jasnej Góry.

Triduum Paschalne jest najważniejszą częścią roku liturgicznego. Podczas kolejnych dni wspominamy Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie Chrystusa.

2 kwietnia - 15. rocznica śmierci św. Jana Pawła II

„Musicie być mocni mocą miłości" - to hasło tegorocznego czuwania w rocznicę śmierci Jana Pawła II. Ze względu na epidemię odbędzie się ono w Internecie

 

 

25 i 27 marca - Wspólna modlitwa z Ojcem Świętym Franciszkiem

Chcemy odpowiedzieć na pandemię wirusa pandemią modlitwy, współczucia, czułości – powiedział Ojciec Święty Franciszek

k

Biskupi w rozporządzeniu Rady Stałej KEP zachęcili osoby, które w czasie pandemii nie uczestniczą w Mszach św., do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

W czwartek, 12 marca, rozpoczną się dwudniowe obrady 386. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Będą one miały miejsce w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Wierni Kościoła greckokatolickiego rozpoczynają dziś okres Wielkiego Postu, która potrwa 7 tygodni. Abp Eugeniusz Popowicz, Metropolita Przemysko-Warszawski zachęca kapłanów i wiernych do modlitwy, aktywnego udziału w nabożeństwach wielkopostnych oraz do dobroczynności

Nauczanie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego towarzyszyć będzie obchodom najbliższego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu, który potrwa od 23 do 29 lutego.

Abp Henryk Hoser 20 lutego o godz. 16.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie odbierze Nagrodę im. Ks. Bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2019.

Kościół chce być coraz bardziej i lepiej “gospodą“ Dobrego Samarytanina, którym jest Chrystus (por. Łk 10, 34) – napisał Ojciec Święty Franciszek w orędziu na XXVIII Światowy Dzień Chorego.

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie rusza cykl debat poświęconych osobie i nauczaniu kard. Stefana Wyszyńskiego

Modlitwy międzyreligijne i ekumeniczne na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau będą jednym z kulminacyjnych momentów obchodów 75. rocznicy jego wyzwolenia.

Nabożeństwo centralne Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan 2020 odbędzie się w czwartek, 23 stycznia, o godz. 18:00 w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie, pl. Małachowskiego 1. Kazanie wygłosi abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski Kościoła Rzymskokatolickiego

Po raz 18. w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie spotkają się przedstawiciele ponad 40 miast i miejscowości papieskich. Miasta papieskie to miejscowości, które w czasie swoich pielgrzymek do Polski odwiedził św. Jan Paweł II.

W sobotę, 28 grudnia, we Wrocławiu rozpoczęło się 42. Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez Wspólnotę z Taizé.

W wigilię Bożego Narodzenia odbędzie się rodzinny koncert kolęd z Jasnej Góry w wykonaniu plejady polskich gwiazd

18 grudnia przypada 90. rocznica urodzin zmarłego w 2013 roku kard. Józefa Glempa, prymasa Polski.

W piątek 13 grudnia przypada 38. rocznica stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy Dzień modlitw za ofiary tego czasu.

Posiedzenie Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE) w Bratysławie z udziałem abp. Stanisława Gądeckiego, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Wiceprzewodniczącego CCEE.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom to akcja, dzięki której Polacy mogą pomóc potrzebującym wsparcia dzieciom.

8-9 października - 384. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Mottem rozpoczętego w niedzielę, 15 września, IX Tygodnia Wychowania są słowa skierowane do Jezusa przez Jego przyszłych uczniów: „Nauczycielu, gdzie mieszkasz?”

Tegoroczne Zebranie Papieskich Dzieł Misyjnych oraz innych środowisk misyjnych odbędzie się od 10 do 11 września w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Kończy się Wasza letnia, wakacyjna przygoda, a zaczyna rok przygody z nauką i szkołą. Kolejny rok szkolny niech będzie dla Was drodzy uczniowie, wędrówką przez fascynujący świat ludzkiej myśli - życzenia abp Stanisława Gądeckiego

Głównym punktem uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej będzie Msza Święta 26 sierpnia o godz. 11.00 z udziałem Episkopatu Polski. Przewodniczyć jej będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

Od 6 sierpnia do 22 sierpnia 2019 r. w Niepokalanowie trwa Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi.

Trwa sezon pielgrzymkowy oraz akcja #PolskaPielgrzymuje w serwisach społecznościowych. Jak co roku do pielgrzymów fizycznych dołączają też pielgrzymi duchowi

 Alkohol w Polsce  jest na wyciągnięcie ręki i pogłębia proces degradacji społecznej – napisał bp Tadeusz Bronakowski

17 lipca o godz. 11.00 w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się konferencja prasowa na temat inicjatywy "Polska pod Krzyżem".

W dniach od 7 do 16 lipca oraz 20 i 21 lipca 2019 r. będą odbywać się w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej uroczystości odpustowe pod hasłem: “Przy Maryi w mocy Ducha Świętego”.

Konferencja o historycznej roli św. Jana Pawła II dla odzyskania wolności przez narody Europy środkowo-wschodniej oraz aksjologicznych fundamentach, na jakich opierać się winna demokracja

W środę 22 maja w Warszawie odbędą się obrady Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, których głównym tematem będzie omówienie dalszych działań Kościoła w Polsce ws. ochrony nieletnich.

O. Jan Góra zawsze wołał spod Ryby „kocham Was” i dla młodych ludzi było to bardzo ważne doświadczenie – powiedział o. Wojciech Prus, duszpasterz Wspólnoty LEDNICA 2000, podczas konferencji prasowej zorganizowanej 14 maja w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski przed tegorocznym XXIII Spotkaniem Młodych na Polach Lednickich

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza rozpoczął się  Tydzień Modlitw o Powołania. W polskich diecezjach i parafiach organizowane są w tym czasie spotkania modlitewne w intencji powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego, a także dyskusje i konferencje poświęcone tematowi powołania.

Niedzielą Palmową rozpoczął się Wielki Tydzień. To czas bezpośredniego przygotowania do Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania.

Modlitewne czuwanie na Placu Piłsudskiego w Warszawie i uroczystości pod Oknem Papieskim w Krakowie to niektóre z obchodów rocznicy śmierci Jana Pawła II.

W Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, 25 marca, Kościół w Polsce obchodzi Dzień Świętości Życia. Jego celem jest budzenie wrażli­wości na sens i wartość ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci.

24 marca jest obchodzony jako Dzień Pamięci i Modlitwy za Współczesnych Misjonarzy Męczenników.

12-14 marca - 382. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

Pod hasłem „Młodzi trzeźwi i wolni” od 3 do 9 marca trwa 52. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu

We wspomnienie Matki Bożej z Lourdes, 11 lutego, w Kościele powszechnym już po raz 27. obchodzony jest Światowy Dzień Chorego.

We wtorek 5 lutego o godz. 10:00 w Katedrze Polowej zostanie odprawiona Jubileuszowa Msza św. dziękczynna w 100. rocznicę ustanowienia Biskupstwa Polowego w Polsce.

W święto Ofiarowania Pańskiego, 2 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego. To dzień, kiedy w sposób szczególny zwracamy uwagę na świadków obecności Boga w świecie, jakimi są osoby konsekrowane.

Kościoły wschodnie, które posługują się w liturgii kalendarzem juliańskim, Boże Narodzenie obchodzą 7 stycznia.

Papież Franciszek apeluje do polityków o podjęcie konkretnych działań na rzecz pokoju w swoim orędziu na 52. Światowy Dzień Pokoju, który będzie obchodzony 1 stycznia 2019 roku

Ojciec Święty Franciszek obchodzi 17 grudnia 82. rocznicę urodzin. Obecny papież urodził się 17 grudnia 1936 r. w Buenos

13 grudnia przypada 37. rocznica stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary tego czasu.

W związku ze szczytem klimatycznym w archidiecezji katowickiej zaplanowano ekologiczne konferencje i spotkania, a także nabożeństwa dla uczestników COP24.

Mszy św. o godzinie 9.00 z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości 11 listopada 2018 r. w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie przewodniczył kard. Kazimierz Nycz

W uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy tych, którzy osiągnęli wieczne szczęście przebywania z Bogiem w niebie.

 

22 października br. przypada 70. rocznica śmierci Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda.

Pod hasłem „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, zaczerpniętym z homilii Jana Pawła II inaugurującej Jego pontyfikat w 1978 roku, odbędą się obchody 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Trwa XV Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów obradujące wokół tematu “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Konferencję Episkopatu Polski na Synodzie reprezentują: abp Stanisław Gądecki, abp Grzegorz Ryś oraz bp Marek Solarczyk i bp Marian Florczyk

 

Diecezja Płocka po raz pierwszy będzie gościła wszystkich polskich biskupów. W Płocku 25 i 26 września 2018 r. odbędzie się 380. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.

Św. Ojciec Pio szczególną troską modlitewną otaczał dusze czyśćcowe. Akcja "Z Maryją i Ojcem Pio Czyścimy Czyściec" (#CzyscimyCzysciec) polega na modlitwie w intencji tych właśnie dusz.

Blisko 60 prelegentów, 27 paneli dyskusyjnych, 22 warsztaty tematyczne, 10 Kościołów chrześcijańskich zaangażowanych w organizację – to kilka liczb streszczających XI Zjazd Gnieźnieński, który w dniach 21-23 września odbędzie się w Gnieźnie.

W niedzielę 9 września rozpocznie się VIII Tydzień Wychowania.

Uroczyste otwarcie Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie – „Gwiazdy Niepokalanej” odbędzie się w sobotę 1 września 2018 r. Mszy św. o godz. 12.00 będzie przewodniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. To jedno z 12 międzynarodowych ośrodków modlitwy w intencji pokoju, które powstają na świecie.  

W ramach obchodzonego w dniach 22-29 lipca 19. Ogólnopolskiego Tygodnia św. Krzysztofa, 25 lipca, we wspomnienie św. Krzysztofa,  będziemy obchodzić Dzień Bezpiecznego Kierowcy.

Hasztag #PolskaPielgrzymuje połączył w ubiegłym roku miliony Polaków. To inicjatywa w mediach społecznościowych towarzysząca pielgrzymowaniu polegająca na oznaczaniu wpisów z pielgrzymek hasztagiem #PolskaPielgrzymuje

Synod o młodzieży, ochrona danych osobowych i program duszpasterski na lata 2019-2022 to tematy 379. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, które odbędzie się w dniach 7-9 czerwca w Janowie Podlaskim i Siedlcach.

XXII Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbędzie się  pod hasłem „Jestem” 2 czerwca na Polach Lednickich. Tegoroczne spotkanie lednickie będzie związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. W tym roku po raz pierwszy – zgodnie z decyzją papieża Franciszka – jest to wspomnienie obowiązkowe obchodzone w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim

W niedzielę 13 maja w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego żołnierze z jednostek całej Polski, zgromadzeni w katedrze polowej, poranną Mszą św. rozpoczęli pielgrzymkę do Lourdes.

 

W dniu uroczystości NMP Królowej Polski, 3 maja, na Jasnej Górze Mszy św. o godz. 11.00 z udziałem polskich biskupów będzie przewodniczył i homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

W czwartą Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczął się Tydzień Modlitw o Powołania. Jak co roku do parafii trafiły przygotowane specjalnie na ten czas materiały duszpasterskie.

15-22 kwietnia – Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Dzień Świętości Życia przypada w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego, czyli 25 marca – dziewięć miesięcy przed Bożym Narodzeniem. Z uwagi na to, że żadna uroczystość nie może być obchodzona w Niedzielę Palmową, która w tym roku wypadała 25 marca, ani w Wielkim Tygodniu, ani też w Oktawie Wielkanocy, uroczystość Zwiastowania Pańskiego i tym samym Dzień Świętości życia są obchodzone 9 kwietnia

W pierwszą niedzielę po Wielkanocy Kościół obchodzi Święto Miłosierdzia Bożego. Jest to również święto patronalne Caritas. W Polsce uroczystości centralne tego dnia odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Czas Triduum Paschalnego i Wielkanocy to dobra okazja, by dzielić się przeżywaniem tych ważnych dla chrześcijan dni, za pomocą relacji z liturgii w mediach społecznościowych, a tym samym dawać świadectwo wiary – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

W Wielki Czwartek przed południem kapłani poszczególnych diecezji gromadzą się w swych kościołach katedralnych, by uczestniczyć we Mszy Świętej Krzyżma sprawowanej przez swojego biskupa. W czasie Eucharystii zostają poświęcone oleje chorych, katechumenów i krzyżma, wykorzystywane w ciągu roku do udzielania sakramentów.

Rola Kościoła w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz duszpasterstwo młodzieży w perspektywie zbliżającego się synodu biskupów i Światowych Dni Młodzieży będą głównymi tematami 378. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski i Wiceprzewodniczący Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) abp Stanisław Gądecki weźmie udział w spotkaniu Komisji Konferencji Biskupów Unii Europejskiej (COMECE) oraz w posiedzeniu czternastoosobowego gremium CCEE-CEC Joint Committee

We wtorek, 27 lutego o godz. 16.00, w Sekretariacie Episkopatu Polski w Warszawie nastąpi wręczenie Nagrody im. bp. Romana Andrzejewskiego za rok 2017

Migracja wolna od handlu ludźmi” - to temat IV Światowego Dnia Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi

29 stycznia - 1 lutego – Sympozjum Rekolekcjonistów, Ojców Duchownych Seminariów i Spowiedników Kapłańskich na Jasnej Górze

Nieprawdziwa jest informacja jakoby za zmianami redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” miała opowiadać się Nuncjatura Apostolska – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski podczas spotkania prezentującego orędzie Ojca Świętego Franciszka poświęcone w tym roku fake newsom. Informację tę, wraz z prośbą o sprostowanie przekazał z upoważnienia metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca.

Świat potrzebował i potrzebuje ojca. Ojciec Pio stał się takim ojcem dla milionów ludzi – mówili uczestnicy spotkania w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski, podczas którego zainaugurowano polskie obchody 50. rocznicy śmierci o. Pio

23 stycznia - 5. rocznica śmierci kard. Józefa Glempa

Pod hasłem "Pokój! Pokój dalekim i bliskim" w Warszawie w dniach 16-21 stycznia odbędą się centralne obchody Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

„Módlmy się za migrantów i uchodźców, by spotykali się z gościnnym przyjęciem, ochroną własnych praw oraz szacunkiem wobec siebie i własnej kultury” – czytamy w specjalnym słowie delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej

Kostka” znaczy „więcej!” – podkreślają biskupi w liście pasterskim z okazji Roku Świętego Stanisława Kostki. Zachęcają, by był to czas, w którym będziemy od siebie więcej wymagać. List będzie odczytywany w polskich kościołach w niedzielę 14 stycznia

6 stycznia (sobota) – Uroczystość Objawienia Pańskiego – Dzień modlitw w intencji misji – Ogólnopolska kolekta na Krajowy Fundusz Misyjny – Światowy Dzień Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci – uroczyste zakończenie inicjatywy Kolędników Misyjnych


Synodu biskupów poświęcony młodzieży, obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dalszy rozwój duszpasterstwa rodzin oraz modlitwa o rychłą beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego – to główne wyzwania Kościoła w Polsce

Duch Święty jest w centrum dwuletniego programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce. W myśl słów „dar i zadanie” – w pierwszym roku chodzi o odkrywanie Osoby i darów Ducha Świętego, w drugim zaś, zwracamy szczególniejszą uwagę na pełnienie zadań, do których wzywa Duch Święty – mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

19 XI - Obchody rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana

O abp. Bronisławie Dąbrowskim jako emisariuszu Prymasa Tysiąclecia będą mówić uczestnicy konferencji naukowej zorganizowanej 7 listopada w Warszawie w roku 100-lecia urodzin wieloletniego Sekretarza Generalnego Episkopatu.

Żarliwie zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do poświęcenia 1 września czasu na modlitwę w intencji środowiska; Środowisko człowieka i środowisko naturalne ulegają zniszczeniu jednocześnie, a to zniszczenie planety jest ciężarem dla najbardziej bezbronnych jej mieszkańców – napisali papież

W czwartek 17 sierpnia rozpoczyna się nowenna przed głównymi uroczystościami Jubileuszu 300-lecia Koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Rozważania nowennowe podczas Mszy św. o godz. 18.30 na szczycie jasnogórskim poprowadzi przez dziewięć kolejnych dni (od 17 do 25 sierpnia) bp Grzegorz Ryś z Krakowa.

Światowe Dni Młodzieży pokazały, że jedność ponad podziałami jest możliwa. Jest to niezwykła szansa, która zdarzyła się naszemu narodowi raz na tysiąc lat – podkreśla metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki

 Udostępniamy do Państwa dyspozycji teksty wszystkich homilii i przemówień Ojca Świętego Franciszka wygłoszone podczas wizyty w Polsce między 27 a 31 lipca 2016 roku. Pod poniższym linkiem znajdą Państwo również odniesienia do galerii zdjęć ilustrujących to wydarzenie.

Tysiące zdjęć, materiałów wideo i relacji z pielgrzymek do miejsc świętych będzie można zobaczyć na Facebooku i na Twitterze. Jest to pierwsza akcja, która w jednym miejscu gromadzi relacje z całej Polski

24 VI -  Częstochowa: święcenia biskupie ks. prał. Andrzeja Przybylskiego

Msza św. z udzieleniem święceń biskupich rozpocznie się o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej pw. Świętej Rodziny w Częstochowie w najbliższą sobotę. Głównym konsekratorem będzie metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

Przejdź do góry strony